2. část v ZŠ Staré Město "Všude dobře, doma nejlíp?"

13.05.2024

 Nadešel den "D".

13. květen 2024 byl plánovaný již v říjnu 2023. Tento den došlo k realizaci druhé části programu primární prevence "MLUVME O NÁSILÍ." Tentokráte s názvem "Všude dobře, doma nejlíp?"

Květen, lásky čas, je ideálním měsícem pro diskusi na silné téma, kterým bezpochyby násilí v blízkých vztazích vždy bylo, je a bude? Pojďme proto něco společně učinit.

Program byl realizován pro žáky tříd 7.tř. až 9.tř. Celkem se programu zůčastnilo 47 žáků společně se svými třídními učiteli. Třídní učitel 7. třídy je na škole také v roli Výchovného poradce.

Z pohledu lektorky jsem zaznamenala jistou zajímavost. Většina děvčat v sedmé třídě měla k tématu, zdálo se, odlehčený přístup, spíše se pohihňávala. Na druhou stranu hochy, spolužáky, téma daleko více vtahovalo se silně emotivním příběhem, který pozorně sledovali. 

Žáci vyšších ročníků projevovali větší zájem o diskusi. Žáci osmé třídy neměli vůbec chuť realizovat aktivitu Jaké jsou projevy Lásky a co už k projevům Lásky nepatří. Trvalo to nějakou chvíli než se odhodlali. Žáci deváté třídy byli aktivní tak říkajíc na první dobrou. 

Zkušenost ukazuje, že 2. část programu primární prevence "MLUVME O NÁSILÍ!" s filmově zpracovaným příběhem jedné rodiny "Všude dobře, doma nejlépe?" je cílená hlavně na věkovou kategorii 14 a výše, tedy 8. a 9. třída a dál, tj. studenty středních škol a odborných učilišť. Na třetím stupni vzdělávání je program nejvíce  potřebný. Jistě přinese své ovoce v pravý čas. 

V závěru programu jsem propojila filmově zpracovaný příběh jedné rodiny se skutečným příběhem známé osobnosti, a to především s cílem přesahu do života. Téma násillí v blízkých vztazích je na českých školách stále nedostatečně komunikováno. Program primární prevence, který nabízíme má přesně takovou formu, jakou je potřeba dospívajícím předkládat. Je nutné mladé lidi konfrontovat se skutečností. Mnozí z nich totiž násilné chování v blízkých vztazích znají ze svých domovů.  Dost možná, že některý z dospívajících už tento společensky zcela nepřijatelný vzorec chování pod kůží má a v začínajících vztazích jej "jednoduše" aplikuje a generačně posiluje dál. Toto je potřeba zastavit!

Tyto a podobné programy, se silně emotivním prožitkem sledováním příběhu s dramatickými scénami na filmovém plátně může mládež přimět k zamýšlení se nad kvalitou vztahu, např. svých rodičů, blízkých v rodině, nebo u sousedů či známých, kamarádů. Budou sledovat po očku kdo se jak ke komu chová. A toto je přesně náš cíl. Cíl, který lze splnit.

Setkání dospívajících s tématem násilí v blízkých vztazích bylo pro některé viditelně velmi silným emotivním zážitkem a dle mého, splnilo svůj cíl. Je nutné, aby v budoucnu, když se dospívající setká s násilím v blízkém vztahu ať už sám nebo zprostředkovaně, tak aby o tom dokázal s někým hovořit a sdílet tuto událost. 

Již po druhé, v rámci projektu "Mluvme o násilí." (poprvé v říjnu 1. část programu) dospívajícím někdo zdůraznil, že násilí lze zastavit "pouze tím", že o násilí budeme s někým mluvit.

lektor Taťana SAJDOK

Zpětnou vazbu od třídních učitelů můžete shlédnout stažením dokumentu (viz níže).